Nad Bałtykiem z rowerem



Nad Bałtykiem - trasy rowerowe

Z Pobierowa do Mrzeżyna rowerem - 30 km w jedną stronę

Trasa nadmorska z Pobierowa do Mrzeżyna ma wiele uroku  zwłaszcza poza sezonem.  


ned morzem, baza rybacka w Rewalu
Ale wielkim plusem tego szlaku są długie odcinki poprowadzone lasem a więc nawet podczas wakacji można uniknąć tłumów, no w każdym razie na pewnych odcinkach. Wyruszamy w kierunku Pustkowa, główną drogą przecinającą Pobierowo. Wśród resztek lasów rozrosły się wszelkiej maści pensjonaty. Przed laty były tu tylko małe drewniane i murowane domki ukryte w zaroślach, w które zostały wybudowane jeszcze przed wojną i wtedy ponoć wypoczywali w nich lotnicy niemieccy. Po wojnie domki przejął FWP i urządzano tam wczasy rodzinne. To nic, że domki nie były skanalizowane ale za to położone nad morzem więc chętnych nie brakowało.  Docieramy do Pustkowa, w tej miejscowości lepiej trzymać się drogi najbliższej brzegu morskiego, bo w ten sposób natkniemy się na tzw. Bałtycki Krzyż Nadziei -  czyli replikę krzyża z Giewontu. 


Pustkowo, bałtycki krzyż - replika krzyża na Giewoncie, początek pielgrzymek motorowych
Pustkowo

A jeśli mamy dziecko w przyczepce to warto mu wynagrodzić wyboje drogi między miejscowościami i zabrać na plac zabaw umieszczony nieopodal Krzyża. Następnie  wysłużoną ścieżką pieszo - rowerową, wąską i pełną turystów udajemy się w kierunku Trzęsacza. I docieramy do  jednej z najbardziej znanych atrakcji wybrzeża szczecińskiego - ruin gotyckiego kościoła z przełomu XIV-XV wieku. 
Trzęsacz, widok na ruiny kościoła w Trzęsaczu z pomostu widokowego
Trzęsacz, ruiny kościoła 

 Następnie pokonujemy wysoki krawężnik i wjeżdżamy na ścieżkę poprowadzona wzdłuż klifu morskiego. Ścieżką,  o istnieniu której mało kto kiedyś wiedział, teraz przewijają się tabuny turystów zupełnie ignorujących zapis o strefie ochronnej dla ptaków - jaskółek brzegówek.  Bo trasa wytyczona klifem jest rzeczywiście piękna, zwłaszcza o zachodzie słońca. 

trasa rowerowa na klifie w Trzęsaczu
Ścieżka na klifie

Ścieżka wzdłuż klifu

W Rewalu warto odbić również w kierunku brzegu morskiego i zjeść lody w pobliżu pomostu widokowego. 

Rewal, trasa rowerowa, pomost widokowy w Rewalu
Rewal, widok z tarasu widokowego


Wieloryby na ryneczku w Rewalu
wieloryby w Rewalu

Można jechać drogą,  zgodnie z kierunkiem jazdy i istnieje duże prawdopodobieństwo,  że natkniemy się na ścieżkę rowerową.  
Rewal, profesjonalna trasa rowerowa nad Bałtykiem, niestety krótka
Ścieżka rowerowa w Rewalu
Jeśli pojedziemy wzdłuż brzegu morskiego (tłok), trafimy na kolejny pomost widokowy, figurę małego księcia (ale bez róży, którą ktoś ukradł). Za siedzącymi na ławeczce zakochanymi (Romeo i Julia) warto odbić w prawo i podziwiać kwitnące róże w Alei Zakochanych (posadzono tam ponad 100 gatunków róż).
Aleja Zakochanych w Rewalu
 
Ścieżka rowerowa, poprowadzona południowym obrzeżem Rewala jest równa, nowa i szeroka ale kończy się zbyt szybko i trafiamy na  drogę prowadzona wzdłuż brzegu, która zaprowadzi nas do Niechorza. 
bałtycka trasa rowerowa między Rewalem a Niechorzem, tzw. droga piratów
Droga między Rewalem a Niechorzem

Trafiamy prosto na latarnię morską, moim zdaniem jedną z ładniejszych na polskim wybrzeżu. 
trasa rowerowa nad Bałtykiem, latarnia morska w Niechorzu
Latarnia morska w Niechorzu

Następnie możemy pojechać wzdłuż parku miniatur latarni morskich (ciekawy punkt do zwiedzenia nie tylko z dziećmi).  
trasa rowerowa nad Bałtykiem, koło latarni morskiej i parku miniatur latarni morskich
droga na klifie od latarni morskiej

 Niechorze jest w sezonie zatłoczone ale unikniemy wielkiego tłoku jeśli pojedziemy w kierunku kościoła. Na rynku warto zajść do dwóch smażalni: „U cywila” lub „Karguleny” (oba miejsca wręcz kultowe). I choć niestety są w centrum miasta i o widokach można zapomnieć to jednak warto dla smaków, których na polskim wybrzeżu aż tak wiele nie ma.  
Niechorze- widok z mola

Musimy przekroczyć główną zatłoczoną drogę i w ten sposób trafimy na ścieżkę rowerową,  poprowadzona lasem, wzdłuż torów kolejki wąskotorowej i rezerwatu jeziora- Livia Łuża. 

droga rowerowa w Niechorzu i Pogorzelicy
droga rowerowa Niechorze - Pogorzelica wśród kwitnących żarnowców

Kolejka jeździ w sezonie na szlaku Trzęsacz -  Niechorze i zabiera rowery (miejskie bezpłatnie) co może być  szansą powrotu dla zmęczonych.  Koniec ścieżki rowerowej jest w Pogorzelicy . Przekraczamy drogę i trafiamy na kolejny dobry punkt do odpoczynku - zajazd i restauracja umieszczona przy końcowej stacji kolejki.  W cieniu, w lesie  sosnowym, można zjeść dobre dania kuchni włoskiej czy napić się piwa – droga do Mrzeżyna wiedzie już tylko lasem. 

chwila wytchnienia w restauracji Toskania w Pogorzelicy

 Następnie płytówką jedziemy w kierunku Mrzeżyna, mijamy po drodze stadninę koni i ogłusza nas krzyk ptaków zgromadzonych nad rezerwatem . Mamy do wyboru dwie drogi- lepiej  wybrać ścieżkę oznaczona jako pieszą niż tę przeznaczoną dla rowerów. Rowerowa została poprowadzona po bruku, jazdę po nim na pewno odczujecie w kręgosłupie.  Otwarto ścieżkę rowerową a w zasadzie wytyczona drogę na bruku za pomocą białej farby.  
Rozejście szlaków w lesie w Pogorzelicy (polecam drogę w prawo - oznaczony jako szlak pieszy


brukowana droga rowerowa między Pogorzelicą a Mrzeżynem

Bardziej wygodny jest szlak pieszym, który wytyczono na terenie lasów i biegnie wygodną szutrówką. 
 
ścieżka piesza Pogorzelica-Mrzeżyno - doskonała dla rowerów

Kiedy wyjedziecie na bruk (ale tylko kilkadziesiąt metrów  a nie kilka kilometrów), warto cofnąć się do punktu widokowego nad morzem.  

punkt widokowy


Kiedyś miejsca nieznanego i funkcjonującego jako plaża dla naturystów, obecnie pełnego rowerzystów. Pozostało już tylko skręcić w las i leśna ścieżka dojechać do szosy, która zaprowadzi nas do Mrzeżyna. 

leśne drogi w okolicach Mrzeżyna

Ścieżka rowerowa jest poprowadzona chodnikiem. Pozostaje już tylko odpoczynek w jednym z barów w Mrzeżynie.
puste plaże między Pogorzelicą a Mrzeżynem (jedyny sposób uniknięcia bruku przed otwarciem szlaków leśnych)

ujście Regi w Mrzeżynie (widok z baru Portowego)




Trasa Pobierowo - Mrzeżyno - 30 km
Atrakcje na trasie rowerowej:
ruiny kościoła w Trzęsaczu 
aleja różana w Rewalu
latarnia morska w Niechorzu,
park miniatur latarni morskich w Niechorzu
jezioro Livia Łuża w Niechorzu
Muzeum Rybołówstwa w Niechorzu

Gdzie się zatrzymać na obiad?
baza rybacka w Rewalu i Mrzeżynie
villa Toskana w Pogorzelicy
smażalnie w Niechorzu: U Cywila i Kargulena
Bar Portowy w Mrzeżynie




Komentarze

  1. Jest sporo fajnych tras rowerowych nad morzem, ostatnio byłam we Władysławowie - polecam:) Można też i postawić na sporty wodne, polecam spróbować:) Tak deski sup od GoSup to idealny pomysł na wypoczynek nad morzem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz